Face to Face Games Toronto Modern RPTQ Top 8 Decklists

Face to Face Games Toronto played host to a Modern Regional Pro Tour Qualifier last weekend. Here are the top 8 decklists – and congratulations to Alex Bianchi, Forrest Boire, Ryan Sandrin, and Jamie Archdekin!

1st – Alex Bianchi – UR Kiln Fiend

[deck]
[Creatures]
4 Monastery Swiftspear
4 Kiln Fiend
4 Thing in the Ice
1 Bedlam Reveler
[/Creatures]

[Spells]
4 Gitaxian Probe
4 Manamorphose
4 Serum Visions
1 Sleight of Hand
1 Faithless Looting
4 Mutagenic Growth
4 Temur Battle Rage
4 Lightning Bolt
1 Vapor Snag
1 Twisted Image
2 Apostle’s Blessing
[/Spells]

[Lands]
4 Spirebluff Canal
4 Scalding Tarn
3 Misty Rainforest
2 Steam Vents
1 Stomping Ground
2 Snow-covered Island
1 Snow-covered Mountain
[/Lands]

[Sideboard]
3 Ravenous Trap
1 Grafdigger’s Cage
2 Spell Pierce
1 Stubborn Denial
2 Young Pyromancer
1 Bedlam Reveler
2 Blood Moon
2 Ancient Grudge
1 Dismember
[/Sideboard]
[/deck]

2nd – Forrest Boire – UR Kiln Fiend

[deck]
[Creatures]
4 Kiln Fiend
4 Thing in the Ice
4 Monastery Swiftspear
2 Bedlam Reveler
[/Creatures]
[Spells]
4 Gitaxian Probe
4 Lightning Bolt
4 Mutagenic Growth
4 Serum Visions
2 Sleight of Hand
2 Vapor Snag
1 Faithless Looting
4 Temur Battle Rage
4 Manamorphose
[/Spells]
[Lands]
4 Scalding Tarn
2 Polluted Delta
2 Flooded Strand
4 Spirebluff Canal
2 Island
1 Mountain
2 Steam Vents
[/Lands]
[Sideboard]
2 Shattering Spree
1 Bedlam Reveler
1 Vapor Snag
3 Blood Moon
1 Grafdigger’s Cage
2 Ravenous Trap
2 Twisted Image
3 Spell Pierce
[/Sideboard]
[/deck]

3rd – Ryan Sandrin – Dredge

[deck]
[Creatures]
4 Golgari Grave-troll
4 Stinkweed Imp
4 Insolent Neonate
4 Narcomoeba
4 Bloodghast
4 Prized Amalgam
1 Scourge Devil
[/Creatures]
[Spells]
3 Life from the Loam
3 Conflagrate
1 Darkblast
4 Faithless Looting
4 Cathartic Reunion
[/Spells]
[Lands]
2 Dakmor Salvage
2 Mountain
2 Stomping Ground
4 Copperline Gorge
1 Blood Crypt
4 Wooded Foothills
4 Bloodstained Mire
1 Steam Vents
[/Lands]
[Sideboard]
4 Nature’s Claim
1 Ancient Grudge
1 Vengeful Pharaoh
1 Forest
1 Gnaw to the Bone
1 Darkblast
2 Lightning Axe
4 Leyline of the Void
[/Sideboard]
[/deck]

4th – Jamie Archdekin – Amulet

[deck]
[Creatures]
4 Primeval Titan
4 Azusa, Lost but Seeking
1 Thragtusk
4 Sakura-Tribe Scout
1 Ruric Thar, the Unbound
[/Creatures]
[Spells]
4 Amulet of Vigor
1 Pact of Negation
1 Engineered Explosives
4 Summoner’s Pact
1 Batterskull
4 Serum Visions
4 Ancient Stirrings
[/Spells]
[Lands]
3 Tolaria West
4 Gemstone Mine
1 Forest
1 Selesnya Sanctuary
2 Gruul Turf
1 Radiant Fountain
1 Bojuka Bog
1 Boros Garrison
1 Crumbling Vestige
1 Sunhome Fortress
4 Simic Growth Chamber
1 Cavern of Souls
1 Slayer’s Stronghold
1 Khalni Garden
1 Vesuva
1 Temple of Mystery
1 Grove of the Burnwillows
[/Lands]
[Sideboard]
2 Dismember
2 Firespout
1 Pact of Negation
1 Ghost Quarter
1 Engineered Explosives
1 Hornet Queen
2 Obstinate Baloth
1 Sigarda, Host of Herons
2 Swan Song
1 Melira, Sylvok Outcast
1 Reclamation Sage
[/Sideboard]
[/deck]

5th – Rob Lombardi – Abzan

[deck]
[Creatures]
4 Tarmogoyf
3 Scavenging Ooze
4 Dark Confidant
2 Anafenza, the Foremost
[/Creatures]
[Spells]
3 Liliana of the Veil
1 Liliana, the Last Hope
3 Thoughtseize
2 Inquisition of Kozilek
4 Path to Exile
4 Lingering Souls
3 Abrupt Decay
1 Slaughter Pact
1 Blessed Alliance
1 Maelstrom Pulse
[/Spells]
[Lands]
2 Swamp
1 Plains
1 Forest
3 Blooming Marsh
4 Verdant Catacombs
2 Marsh Flats
2 Windswept Heath
3 Shambling Vent
1 Gavony Township
2 Overgrown Tomb
1 Twilight Mire
1 Temple Garden
1 Godless Shrine
[/Lands]
[Sideboard]
2 Stony Silence
3 Fulminator Mage
1 Sorin, Solemn Visitor
2 Blessed Alliance
1 Siege Rhino
1 Elspeth, Sun’s Champion
1 Collective Brutality
1 Surgical Extraction
1 Ravenous Trap
1 Damnation
1 Engineered Explosives
[/Sideboard]
[/deck]

6th – Jason Rector – Abzan Company

[deck]
[Creatures]
4 Birds of Paradise
4 Kitchen Finks
2 Spellskite
1 Murderous Redcap
1 Qasali Pridemage
2 Anafenza, Kin-Tree Spirit
2 Voice of Resurgence
1 Fiend Hunter
1 Orzhov Pontiff
3 Eternal Witness
3 Noble Hierarch
2 Viscera Seer
2 Melira, Sylvok Outcast
2 Wall of Roots
[/Creatures]
[Spells]
4 Collected Company
4 Chord of Calling
[/Spells]
[Lands]
1 Swamp
1 Plains
2 Forest
3 Gavony Township
4 Verdant Catacombs
4 Windswept Heath
2 Temple Garden
1 Overgrown Tomb
1 Godless Shrine
1 Horizon Canopy
2 Razorverge Thicket
[/Lands]
[Sideboard]
1 Kataki, War’s Wage
1 Loaming Shaman
1 Ethersworn Canonist
1 Thrun, the Last Troll
1 Sigarda, Host of Herons
1 Kor Firewalker
2 Abrupt Decay
1 Linvala, Keeper of Silence
2 Path to Exile
2 Voice of Resurgence
1 Scavenging Ooze
1 Selfless Spirit
[/Sideboard]
[/deck]

7th – Nick Cummings – Through the Breach

[deck]
[Creatures]
4 Simian Spirit Guide
4 Griselbrand
4 Emrakul, the Aeons Torn
[/Creatures]
[Spells]
4 Serum Visions
2 Sleight of Hand
4 Faithless Looting
4 Pentad Prism
4 Izzet Charm
4 Goryo’s Vengeance
2 Collective Brutality
4 Through the Breach
[/Spells]
[Lands]
4 Polluted Delta
4 Bloodstained Mire
2 Steam Vents
1 Blood Crypt
1 Watery Grave
2 Creeping Tar Pit
1 Spirebluff Canal
1 Blackcleave Cliffs
1 Darkslick Shores
1 Swamp
1 Island
1 Mountain
[/Lands]
[Sideboard]
4 Leyline of Sanctity
3 Sudden Shock
1 Collective Brutality
2 Engineered Explosives
2 Quicksilver Amulet
3 Ravenous Trap
[/Sideboard]
[/deck]

8th – Mike Churchill – Elves

[deck]
[Creatures]
4 Llanowar Elves
4 Elvish Mystic
4 Nettle Sentinel
4 Heritage Druid
4 Elvish Visionary
4 Elvish Archdruid
3 Ezuri, Renegade Leader
4 Dwynen’s Elite
4 Shaman of the Pack
[/Creatures]
[Spells]
4 Collected Company
3 Chord of Calling
[/Spells]
[Lands]
3 Forest
4 Cavern of Souls
1 Verdant Catacombs
1 Misty Rainforest
1 Windswept Heath
1 Wooded Foothills
3 Horizon Canopy
1 Nykthos, Shrine to Nyx
1 Overgrown Tomb
1 Pendelhaven
1 Temple Garden
[/Lands]
[Sideboard]
1 Aven Mindcensor
1 Beast Within
1 Burrenton Forge-Tender
1 Fracturing Gust
1 Kataki, War’s Wage
2 Kitchen Finks
1 Kor Firewalker
1 Phyrexian Revoker
1 Scavenging Ooze
1 Spellskite
1 Magus of the Moon
1 Eidolon of Rhetoric
1 Gaddock Teeg
[/Sideboard]
[/deck]