Showdown Recap: Masters 25

Welcome to another weekly Showdown Recap, where we take a look at what happened at Face to Face Games Toronto’s weekly Sunday Showdown, a series of 1k events feeding into the Ultimate Showdown 5k Invitational. This week players battled in Masters 25 Sealed for the top prize and to open some sweet, sweet value.

Masters 25 is upon us and players from all around the Greater Toronto Area converged on Face to Face Games Toronto this past weekend to play our Sealed Masters 25 Sunday Showdown and open up some sweet new cards!

David Rood was able to take down the event with a sweet U/W deck, featuring Ensnaring Bridge and Cloudblazer.

Your Showdown champion David Rood.

If you take a look at the Top 8 the format looks pretty sweet. In the past, a lot of these “masters” sets have boiled down to a bunch of good cards and colour fixing smashed together, and the decks don’t always look great. But here we have a lot of focused strategies with a bit of a power boost.

I’d specifically like to point to Will Hall’s triple Murder, double¬†Triskaidekaphobia deck that I have no idea how he lost with. That deck looks like a blast to play and is exactly what I like to be doing when I play these kinds of formats.

Shawn Dhaliwal also proved that he literally cannot miss Top 8 of a showdown, and has been added to the over-powdered list of attendees.

Your Masters 25 Showdown Top 8.

With his win on Sunday Davis qualified himself for the next Face to Face Games Ultimate Showdown. Next week we’re back to Modern, where we’ll see how Toronto’s most popular format is developing since the banned and restricted announcement.

First Place, David Rood- U/W

[Deck]
[Creatures]
1 Dauntless Cathar
1 Fiend Hunter
1 Geist of the Moors
1 Griffin Protector
1 Loyal Sentry
1 Noble Templar
1 Urbis Protector
1 Brine Elemental
1 Dragons Eye Savants
1 Fathom Seer
1 Ghost Ship
2 Man-o-War
1 Mystic of the Hidden Way
2 Shoreline Ranger
1 Cloudblazer
[/Creatures]
[Spells]
1 Sift
1 Ensnaring Bridge
1 Bident of Thassa
1 Renewed Faith
1 Angelic Page
2 Cloudshift
[/Spells]
[Lands]
9 Plains
7 Island
[/Lands]
[/Deck]

Second Place, Peter Bowman- Jeskai

[Deck]
[Creatures]
2 Akroma, Angel of Wrath
1 Loyal Sentry
1 Nyx-Fleece Ram
1 Urbis Protector
1 Court Hussar
2 Dragons Eye Savants
1 Fathom Seer
1 Ghost Ship
1 Assembly-Worker
1 Niv-Mizzet, the Firemind
[/Creatures]
[Spells]
1 Prophetic Prism
1 Sift
2 Path of Peace
2 Accumulated Knowledge
2 Skeletonize
2 Kindle
[/Spells]
[Lands]
1 Myriad Landscape
5 Plains
7 Island
5 Mountain
[/Lands]
[/Deck]

Third Place, Jason Arsenault- R/W

[Deck]
[Creatures]
1 Dauntless Cathar
2 Squadron Hawk
1 Crimson Mage
1 Eidolon of the Great Revel
2 Frenzied Goblin
1 Izzet Chemister
1 Magus of the Wheel
2 Pyre Hound
1 Skirk Commando
1 Perilous Myr
[/Creatures]
[Spells]
1 Pacifism
1 Promise of Bunrei
2 Valor in Akros
1 Chandras Outrage
1 Trumpet Blast
3 Hordeling Outburst
2 Lightning Bolt
[/Spells]
[Lands]
1 Rishadan Port
7 Plains
8 Mountain
[/Lands]
[/Deck]

Fourth Place, Gabriel Tsang- BUG

[Deck]
[Creatures]
1 Shoreline Ranger
1 Bloodhunter Bat
1 Laquatuss Champion
1 Twisted Abomination
1 Ambassador Oak
2 Arbor Elf
1 Cultivate
2 Elvish Aberration
1 Ember Weaver
1 Master of the Wild Hunt
1 Wildheart Invoker
1 Woolly Loxodon
1 Baloth Null
1 Lorescale Coatl
1 Ruric Thar, the Unbound
3 Shadowmage Infiltrator
[/Creatures]
[Spells]
1 Brainstorm
1 Utopia Sprawl
1 Invigorate
1 Zombify
[/Spells]
[Lands]
3 Island
9 Swamp
1 Mountain
8 Forest
[/Lands]
[/Deck]

Fifth Place, Christopher Taimla- B/R

[Deck]
[Creatures]

1 Dirge of Dread
1 Dusk Legion Zealot
1 Erg Raiders
1 Horror of the Broken Lands
2 Nezumi Cutthroat
2 Phyrexian Ghoul
1 Phyrexian Obliterator
1 Twisted Abomination
1 Frenzied Goblin
1 Ire Shaman
1 Soulbright Flamekin
2 Thresher Lizard
[/Creatures]
[Spells]
1 Prophetic Prism
1 Zombify
1 Act of Treason
1 Blightning
1 Disfigure
1 Living Death
2 Dark Ritual
2 Diabolic Edict
[/Spells]
[Lands]
10 Swamp
5 Mountain
[/Lands]
[/Deck]

Sixth Place, Will Hall- B/R

[Deck]
[Creatures]
1 Deaths-Head Buzzard
1 Dusk Legion Zealot
2 Erg Raiders
1 Ravenous Chupacabra
1 Ruthless Ripper
1 Crimson Mage
1 Jackal Pup
2 Thresher Lizard
[/Creatures]
[Spells]
2 Kindle
1 Lightning Bolt
1 Act of Treason
2 Browbeat
1 Chandras Outrage
2 Triskaidekaphobia
1 Disfigure
3 Murder
1 Ancient Craving
[/Spells]
[Lands]
8 Swamp
8 Mountain
[/Lands]
[/Deck]

Seventh Place, Enea Koxhioni- B/G

[Deck]
[Creatures]
1 Deaths Head Buzzard
2 Erg Raiders
1 Ravenous Chupacabra
1 Ruthless Ripper
2 Ambassador Oak
1 Arbor Elf
3 Colossal Dreadmaw
1 Nettle Sentinel
1 Wildheart Invoker
1 Woolly Loxodon
1 Swiftfoot Boots
1 Baloth Null
[/Creatures]
[Spells]
1 Pernicious Deed
1 Rancor
1 Murder
1 Cultivate
2 Giant Growth
1 Supernatural Stamina
[/Spells]
[Lands]
8 Swamp
4 Forest
[/Lands]
[/Deck]

Eighth Place, Shawn Dhaliwal- G/W

[Deck]
[Creatures]
1 Auramancer
1 Fencing Ace
2 Geist of the Moors
3 Knight of the Skyward Eye
2 Savannah Lions
1 Arbor Elf
1 Echoing Courage
1 Elvish Aberration
1 Iwamori of the Open Fist
2 Wildheart Invoker
1 Treasure Keeper
[/Creatures]
[Spells]
2 Epic Confrontation
1 Lunarch Mantle
2 Pacifism
1 Act of Heroism
1 Angelic Page
[/Spells]
[Lands]
1 Mishras Factory
9 Plains
7 Forest
[/Lands]
[/Deck]