Showdown Recap: Modern

Welcome to another weekly Showdown Recap, where we take a look at what happened at Face to Face Games Toronto’s weekly Sunday Showdown, a series of 1k events feeding into the Ultimate Showdown 5k Invitational. This week players battled in a Modern Preliminary Pro Tour Qualifier to see who could secure a spot at the Regional Pro Tour Qualifier and the Ultimate Showdown.

As of late Humans has been by far the most dominant deck in the format — and that didn’t change on Sunday. Logan Grawbarger was able to secure himself a spot in both the RPTQ and the Ultimate Showdown by winning our sold out event on Sunday.

Your Modern PPTQ Showdown champ!

Humans combines many of the traits Modern is best known for. It’s fast, versatile and linear. With the new addition of Militia Bugler, it can both grind when it needs to, but has the core ability to ignore what it’s opponent is trying to do when it has do.

If you look at the rest of our Top 8, these features are present in almost all of the decks, with the exception of Chris Ha’s Mardu Pyromancer deck and Omar Beldon’s Blue Moon deck.

Your Modern PPTQ Showdown Top 8.

The rest of these decks are either able to run right through you, ignoring whatever it is you’re trying to do. Or, put something into play that’s so irritatingly powerful ([Card]Blood Moon[/Card]) that it invalidates your strategy.

I’d like to point out one new linear strategy in particular, Andrew Gordon’s B/R [Card]Vengevine[/Card] deck. This is a new archetype that has been powered by the addition of [Card]Stitcher’s Supplier[/Card] from M19. A lot of pro players at the Pro Tour this past weekend played different variations of this deck, and it does some broken things for sure. Gordon told me he played horribly on Sunday — so this deck must have carried him.

For now Humans remains the top dog, but could [Card]Vengevine[/Card] be the next king of Modern if the list is tuned nicely?

With his win on Sunday, Logan cements his spot in the upcoming Ultimate Showdown and the rest of our Top 4 have begun their march up the leader board to qualify. This upcoming weekend’s Showdown will be in the Team Trios format. Grab a couple of your friends and see if one of those lethal configurations from the Pro Tour can land you a slot in the Ultimate Showdown!

First Place, Logan Grawbarger – Humans

[Deck]
[Creatures]
4 Champion of the Parish
4 Noble Hierach
4 Meddling Mage
3 Thalia, Guardian of Thraben
4 Thalia’s Lieutenant
3 Phantasmal Image
4 Kitesail Freebooter
4 Mantis Rider
4 REflector MAge
3 Militia Bugler
[/Creatures]
[Spells]
4 Aether Vial
[/Spells]
[Lands]
4 Ancient Ziggurat
4 Cavern of Souls
4 Unclaimed Territory
4 Horizon Canopy
1 Seachrome Coast
1 Plains
1 Island
[/Lands]
[Sideboard]
2 Auriok Champion
3 Sin collector
2 Izzet Staticaster
1 Militia Bugler
2 Reclaimation Sage
2 Gut Shot
1 Dismember
2 Damping Sphere
[/Sideboard]
[/Deck]

Second Place, Alex Frank – Ad Nauseum

[Deck]
[Creatures]
4 Simian spirit Guide
1 Laboratory Maniac
[/Creatures]
[Spells]
4 Phrexian Unlife
4 Angel’s Grace
4 Ad nauseum
2 Spoils of the Vault
1 Mystical Teachings
3 Pact of Negation
4 Lotus Bloom
4 Serum Visions
3 Sleight of Hand
1 Lightning Storm
4 Fatal Push
1 Echoing Truth
[/Spells]
[Lands]
3 Temple of Deceit
1 Mikokoro, Center of the Sea
1 Island
1 Urborg, Tomb of Yawgmoth
1 Swamp
1 Plains
3 Gemstone Mine
4 Temple of enlightenment
3 City of Brass
1 Tolaria West
1 Boseiju, Who shelters All
[/Lands]
[Sideboard]
1 Bontu’s Last Reckoning
2 Duress
2 Wear // Tear
2 Path to Exile
1 Porphyry Nodes
4 Leyline of Sanctity
1 Silence
1 Pact of Negation
1 Pithing Needle
[/Sideboard]
[/Deck]

Third Place, Andrew Gordon – B/R Vengevine

[Deck]
[Creatures]
1 Bloodghast
4 Vengevine
3 Goblin Bushwhacker
4 Walking Ballista
3 Hangerback Walker
4 Stitcher’s Supplier
4 Gravecrawler
4 Insolent Neonate
2 Greater Gargadon
4 Visera Seer
1 Haunted Dead
1 Cryptbreaker
[/Creatures]
[Spells]
4 Faithless Looting
4 Bridge from Below
[/Spells]
[Lands]
4 Blackcleave Cliff
4 BLoodstained Mire
3 Blood Crypt
1 Swamp
4 Wooded Foothill
1 Overgrown Tomb
[/Lands]
[Sideboard]
4 Leyline of the Void
1 Collective Brutality
1 Bitterblossom
3 Thoughtseize
1 Darkblast
2 Lightning Axe
3 Destructive Revelry
[/Sideboard]
[/Deck]

Fourth Place, Connors Eilersen – Ponza

[Deck]
[Creatures]
4 Arbor Elf
2 Birds of Paradise
4 Bloodbraid Elf
1 Courser of Kruphix
3 Inferno Titan
1 Pia and Kiran Nalaar
2 Scavenging Ooze
1 Stormbreath Dragon
4 Tireless Tracker
[/Creatures]
[Spells]
1 Abrade
2 Lightning Bolt
4 Stone Rain
4 Blood Moon
4 Utopia Sprawl
1 Chandra, Flamecaller
1 Chandra, Torch of Defiance
[/Spells]
[Lands]
7 Forest
1 Kessig Wolf Run
1 Misty Rainforest
1 Mountain
3 Stomping Ground
4 Windswept Heath
4 Wooded Foothills
[/Lands]
[Sideboard]
1 Abrade
2 Ancient Grudge
3 Anger of the gods
2 Kitchen Finks
1 Obstinate Baloth
2 RElic of Progenitus
1 Shatterstorm
1 Thrun, the last troll
2 Trinisphere
[/Sideboard]
[/Deck]

Fifth Place, Stefan de Lasa – Bogles

[Deck]
[Creatures]
4 Slippery Boggle
4 Gladecover Scout
4 Kor Spiritdancer
[/Creatures]
[Spells]
4 Etheal Armor
4 Rancor
4 Daybreak Coronet
4 Spider Umbra
2 Hyena Unbra
2 Spirit Mantle
2 Gryff’s Boon
2 Path to Exile
4 Leyline of Sanctity
[/Spells]
[Lands]
4 Temple Garden
4 Horizon Canopy
4 Windswept Heath
4 Razorverge Thicket
2 Forest
1 Plains
1 Dryad Arbor
[/Lands]
[Sideboard]
2 DAmping Sphere
3 Seal of Primordium
2 Rest in Peace
3 Stony Silence
2 Path to Exile
2 Dromoka’s Command
1 Spirit Link
[/Sideboard]
[/Deck]

Sixth Place, Omar Beldon – Blue Moon

[Deck]
[Creatures]
4 Thing in the Ice
4 Snapcaster Mage
1 Vendilion Clique
[/Creatures]
[Spells]
2 Jace, the mind scuptor
4 Lightning Bolt
4 Remand
2 Abrade
3 Electrolyze
4 Cryptic Command
4 Opt
4 Serum Visions
2 Blood Moon
1 Flame Slash
[/Spells]
[Lands]
1 Spirebluff Canal
2 Sulfur Falls
2 Steam Vents
1 Hollowed Fountain
3 Polluted Delta
4 Scalding Tarn
6 Island
1 Mountain
1 Desolate Lighthouse
[/Lands]
[Sideboard]
2 Relic of Progenitus
2 Stony Silence
2 Pia and Kiran Nalaar
3 Anger of the Gods
2 Dispel
2 Logic Knot
1 Engineered Explosives
1 Negate
[/Sideboard]
[/Deck]

Seventh Place, Chris Ha – Mardu Pyromancer

[Deck]
[Creatures]
4 Young Pyromancer
4 Badlam Reveler
[/Creatures]
[Spells]
2 Liliana of the veil
1 Manamorphose
2 Kolaghan’s Command
3 THoughtseize
2 Fatal Push
4 Lightning Bolt
2 Collective Brutality
4 Inquisition of Kozilek
4 Faithless Looting
4 Lingering Souls
2 Blood Moon
2 Dreadbore
[/Spells]
[Lands]
2 Sacred Foundry
2 Mountains
3 Swamp
4 Bloodstained Mire
4 Blackcleave Cliffs
3 Marsh Flats
2 Blood Crypt
[/Lands]
[Sideboard]
1 Hezoret the Fervent
2 Molten Rain
3 Leyline of the void
1 Zealous the Void
2 Engineered Explosives
2 Collective Brutality
2 Wear // Tear
2 Kambal, Consul of allocations
1 Liliana, the Last Hope
[/Sideboard]
[/Deck]

Eighth Place, Cody McCowell – Burn

[Deck]
[Creatures]
1 Grim Lavamancer
4 Eidolon of the Great Revel
4 Monastery Swiftspear
4 Goblin Guide
[/Creatures]
[Spells]
1 Thunderous Wrath
3 Lightning Helix
4 Skullcrack
4 Boros Charm
4 Searing Blaze
4 Lava Spike
4 Rift Bolt
4 Lightning Bolt
[/Spells]
[Lands]
1 Stomping Ground
2 Sacred Foundry
4 Wooded Foothills
4 Mountain
4 Bloodstained Mire
4 Inspiring Vantage
[/Lands]
[Sideboard]
1 Grafdigger’s Cage
1 Ensnaring Bridge
2 Searing Blood
2 Deflecting Palm
2 Path to exile
2 Stony Silence
2 Rest in peace
3 Destructive Revelry
[/Sideboard]
[/Deck]