Showdown Recap: Orcish Lumberjack takes down Legacy

One of my absolute favourite things about Legacy is that you just never know what you’re going to run into at the table. Round after round you go toe to toe with some of the most efficient and powerful cards in the history of Magic — the [Card]Brainstorm[/Card]s and [Card]Ponder[/Card]s that have defined the format for years.

And then, when you least expect it — BOOM! [Card]Orcish Lumberjack[/Card].

And that is the exact card Connors Eilerson used to take down this past Sunday’s Legacy Showdown.

Your Showdown champ, Connors Eilerson.

Connors of course played the classic “Apple Jacks” strategy that he always plays in Legacy all the way to his win on Sunday. This deck is essentially a more creative take on the classic Aggro Loam deck that has been popular in Legacy for years featuring the ever-powerful [Card]Mox Diamond[/Card]. Connors defeated Elliot Tzaneteas and his Golgari Depths deck in the finals in what feels like his tenth Legacy Top 8 with the deck over the past few years.

These base-green Mox decks are really one of the many treats Legacy gets to offer. You’re offered a lot of colours and some early mana acceleration so instead of maxing out on cantrips and efficiency you can play some more expensive and splashy cards. [Card]Titania, Protector of Argoth[/Card] being my personal favourite of the bunch.

Your Showdown Top 8!

Joining them in the Top 8 was Anthony Evangelista on Sneak & Show, Travis McDonald [Card]Blood Moon[/Card]ing people with Mono-Red Prison, Omar Beldon straying from his blue roots with Death & Taxes, Nolan Honey on a cool Esper-based Four Colour Control deck, Steve Scobie on Mono-Green [Card]Cloudpost[/Card] and Chris Anderson playing Grixis Delver.

With his win on Sunday Connors qualifies himself for our upcoming Ultimate Showdown of ULTIMATE destiny and the rest of our Top 8 have begun their march up the leaderboard.

If you’re interested in whether you’re qualified or not or you still need to select your format of choice for the first free rounds visit this Google Form here to confirm all the details.

This upcoming weekend at Face to Face Games Toronto we’ll be hosting our second EVER Pioneer Showdown! That’s right, pre-register and come on out and explore this brand new format with us!

[Deck Title= First Place, Apple Jacks – Connors Eilerson]
[Creatures]
1 Archon of Valor’s Reach
1 Elvish Reclaimer
1 Knight of Autumn
4 Knight of the Reliquary
3 Orcish Lumberjack
1 Primeval Titan
1 Scavenging Ooze
2 Titania, Protector of Argoth
[/Creatures]
[Spells]
4 Green Sun’s Zenith
2 Life from the Loam
2 Natural Order
4 Mox Diamond
3 Crop Rotation
3 Punishing Fire
1 Sylvan Library
[/Spells]
[Lands]
1 Blast Zone
1 Bojuka Bog
1 Dark Depths
1 Dryad Arbor
1 Forest
3 Grove of the Burnwillows
1 Karakas
1 Maze of Ith
1 Misty Rainforest
1 Plains
2 Savannah
1 Scattered Groves
1 Sejiri Steppe
2 Taiga
1 Thespian’s Stage
1 Verdant Catacombs
4 Wasteland
4 Windswept Heath
[/Lands]
[Sideboard]
1 Collector Ouphe
2 Force of Vigor
1 Gaddock Teeg
3 Leyline of the Void
2 Red Elemental Blast
2 Swords to Plowshares
2 Thalia, Guardian of Thraben
2 Veil of Summer
[/Sideboard]
[/Deck]

[Deck Title= Second Place, Golgari Depths- Elliot Tzaneteas]
[Creatures]
4 Dark Confidant
4 Elvish Reclaimer
1 Sylvan Safekeeper
4 Vampire Hexmage
[/Creatures]
[Spells]
1 Sylvan Scrying
4 Thoughtseize
4 Mox Diamond
3 Duress
3 Abrupt Decay
1 Assassin’s Trophy
4 Crop Rotation
[/Spells]
[Lands]
3 Bayou
1 Bojuka Bog
4 Dark Depths
1 Forest
1 Ghost Quarter
1 Nurturing Peatland
1 Sejiri Steppe
1 Swamp
4 Thespian’s Stage
4 Urborg, Tomb of Yawgmoth
4 Verdant Catacombs
2 Wasteland
[/Lands]
[Sideboard]
1 Assassin’s Trophy
1 Force of Vigor
1 Grafdigger’s Cage
1 Karakas
2 Lilliana, the Last Hope
2 Pithing Needle
2 Surgical Extraction
2 Sylvan Safekeeper
1 Toxic Deluge
2 Veil of Summer
[/Sideboard]
[/Deck]

[Deck Title= Third Place, Sneak & Show – Anthony Evangelista]
[Creatures]
4 Griselbrand
3 Emrakul, the Aeons Torn
2 Simian Spirit Guide
[/Creatures]
[Spells]
2 Omniscience
4 Show and Tell
4 Sneak Attack
4 Force of Will
1 Force of Negation
2 Spell Pierce
4 Brainstorm
4 Ponder
4 Preordain
4 Lotus Petal
[/Spells]
[Lands]
4 Ancient Tomb
4 Scalding Tarn
4 Polluted Delta
2 Volcanic Island
3 Snow-covered Island
1 Snow-covered Mountain
[/Lands]
[Sideboard]
3 Defense Grid
4 Tormod’s Crypt
2 Abrade
2 Pyroblast
2 Pyroclasm
2 Arcane Artisan
[/Sideboard]
[/Deck]

[Deck Title= Fourth Place, Mono-Red Prison – Travis Macdonald]
[Creatures]
4 Goblin Rabblemaster
1 Hazoret, the Fervent
4 Magus of the Moon
4 Simian Spirit Guide
[/Creatures]
[Spells]
1 Abrade
2 Karn, the Great Creator
3 Chrome Mox
4 Blood Moon
1 Kozilek’s Return
3 Trinisphere
4 Chalice of the Void
4 Chandra, Torch of Defiance
3 Ensnaring Bridge
3 Fiery Confluence
[/Spells]
[Lands]
4 Ancient Tomb
4 City of Traitors
11 Mountain
[/Lands]
[Sideboard]
1 Abrade
1 Kozilek’s Return
2 Scab-clan Berserker
1 Mycosynth Lattice
3 Sulfur Elemental
1 Spine of Ish Sah
2 Sorceress Spyglass
3 Faerie Macabre
1 Ensnaring Bridge
[/Sideboard]
[/Deck]

[Deck Title= Fifth Place, Four Colour Control – Nolan Honey]
[Creatures]
1 Leovold, Emissary of Trest
2 Snapcaster Mage
3 Baleful Strix
[/Creatures]
[Spells]
3 Arcum’s Astrolabe
3 Hymn to Tourach
1 Thoughtseize
1 Inquisition of Kozilek
2 Abrupt Decay
2 Swords to Plowshares
2 Drown in the Loch
4 Force of Will
4 Ponder
4 Brainstorm
2 Jace, the Mind Sculptor
3 Oko, Thief of Crowns
2 Teferi, Time Raveler
1 Entreat the Angels
[/Spells]
[Lands]
1 Snow-covered Island
1 Snow-covered Swamp
2 Underground Sea
1 Scrubland
2 Tundra
1 Tropical Island
1 Bayou
4 Flooded Strand
4 Polluted Delta
3 Misty Rainforest
[/Lands]
[Sideboard]
3 Veil of Summer
2 Spell Pierce
2 Plague Engineer
2 Bitterblossom
2 Nihil Spellbomb
2 Swords to Plowshares
1 Terminus
1 Teferi, Time Raveler
[/Sideboard]
[/Deck]

[Deck Title= Sixth Place, Mono-Green Cloudpost – Steve Scobie]
[Creatures]
4 Primeval Titan
2 Walking Ballista
1 Emrakul, the Aeons Torn
1 Ulamog, the Ceaseless Hunger
1 Kozilek, the Butcher of Truth
1 Platinum Emperion
[/Creatures]
[Spells]
1 Ugin, the Spirit Dragon
2 Once Upon a Time
3 Explore
3 Crop Rotation
2 Expedition Map
2 All is Dust
2 Candelabra of Tawnos
4 Pithing Needle
4 Ancient Stirrings
[/Spells]
[Lands]
1 Bojuka Bog
1 Glacial Chasm
1 Maze of Ith
1 Thespian’s Stage
1 Eye of Ugin
1 Blast Zone
1 Karakas
3 Vesuva
4 Glimmerpost
4 Cloudpost
6 Forest
2 Misty Rainforest
[/Lands]
[Sideboard]
2 Force of Vigor
2 Krosan Grip
2 Weather the Storm
1 Tormod’s Crypt
2 Relic of Progenitus
3 Choke
3 Veil of Summer
[/Sideboard]
[/Deck]

[Deck Title= Seventh Place, Death & Taxes – Omar Beldon]
[Creatures]
4 Thalia, Guardian Of Thraben
4 Mother of Runes
4 Stoneforge Mystic
2 Recruiter of the Guard
1 Walking Ballista
3 Phyrexian Revoker
3 Flickerwisp
1 Mirran Crusader
1 Sanctum Prelate
[/Creatures]
[Spells]
1 Batterskull
1 Umezawa’s Jitte
1 Sword of Fire and Ice
4 Swords to Plowshares
4 Aether Vial
[/Spells]
[Lands]
12 Plains
4 Rishadan Port
4 Wasteland
2 Mihra’s Factory
3 Karakas
[/Lands]
[Sideboard]
3 Gideon Ally of Zendikar
1 Pithing Needle
2 Surgical Extraction
2 Rest in Peace
2 Deafening Clarion
1 Path to Exile
1 Gut Shot
3 Council’s Judgement
[/Sideboard]
[/Deck]

[Deck Title= Eighth Place, Grixis Delver – Chris Anderson]
[Creatures]
4 Delver of Secrets
1 Bedlam Reveler
3 Young Pyromancers
1 True-Name Nemesis
1 Brazen Borrower
3 Dreadhorde Arcanist
[/Creatures]
[Spells]
4 Lightning Bolt
1 Preordain
4 Ponder
2 Fatal Push
4 Brainstorm
4 Daze
3 Thoughtseize
4 Force of Will
1 Force of Negation
1 Drown in the Loch
[/Spells]
[Lands]
4 Wasteland
4 Volcanic Island
3 Underground Sea
4 Scalding Tarn
2 Flooded Strand
1 Polluted Delta
1 Misty Rainforest
[/Lands]
[Sideboard]
1 Kolaghan’s Command
1 Abrade
2 Painful Truths
2 Surgical Extraction
1 Liliana’s Triumph
2 Pyroblast
1 Dread of Night
2 Plague Engineer
1 Liliana, the Last Hope
1 Mystic Sanctuary
1 Null Rod
[/Sideboard]
[/Deck]