Showdown Recap: Standard Store Champs

Welcome to another weekly Showdown Recap, where we take a look at what happened at Face to Face Games Toronto’s weekly Sunday Showdown, a series of 1k events feeding into the Ultimate Showdown 5k Invitational. This week players battled in Standard for the Rivals of Ixalan Store Champs!

While U/R God Pharaoh’s Gift was making its big splash in Standard at Grand Prix Seattle, old faithful took down our Standard champs event at Face to Face Games Toronto. Massimo Gordillo took it down with good old Grixis Energy.

Your Standard Champ, Massimo Gordillo.

Ryan Sandrin did make a splash with a GFG deck, but this one was a U/W version more like we were used to seeing before the banning of the Temur Energy cards.

The rest of the Top 8 was largely made up of red decks, as Hazoret proved unstoppable once again.

It’s official, Delan Hamasoor cannot miss a Top 8 and Gokulan Balakrishnan is not to far behind him.

It’s starting to feel like we’ve got a pretty strong core of Standard staples at the store, as the same five to ten people seem to show up in all of our Top 8s.

Your Standard Champs Top 8.

It will be interesting to see going forward if what we saw yesterday will be able to hold up in the future against this new U/R Gift menace we saw on the weekend. Standard is about to go through another huge shift and Dominaria is just on the horizon.

With his win on Sunday Massimo furthers his climb up the Face to Face Games Ultimate Showdown leader board. Next week we’re hosting a Legacy Sunday Showdown! Come out and jam some Deathrite Shamans before the upcoming banned and restricted announcement.

First Place, Massimo Gordillo- Grixis Energy

[Deck]
[Creatures]
4 Glint-Sleeve Siphoner
3 Champion of Wits
4 Whirler Virtuoso
2 Gonti, Lord of Luxury
3 The Scarab God
1 Torrential Gearhulk
[/Creatures]
[Spells]
3 Chandra, Torch of Defiance
2 Magma Spray
1 Abrade
2 Essence Scatter
4 Harnessed Lightning
1 Commit // Memory
4 Vraskas Contempt
[/Spells]
[Lands]
4 Aether Hub
3 Canyon Slough
4 Dragonskull Summit
4 Drowned Catacombs
4 Fetid Pools
1 Island
1 Mountain
3 Spirebluff Canal
2 Swamp
[/Lands]
[Sideboard]
1 Abrade
2 Arguels Blood Fast
1 Battle at the Bridge
2 Bontus Last Reckoning
1 Chandras Defeat
2 Duress
2 Gifted Aetherborn
1 Jaces Defeat
2 Negate
1 Torrential Gearhulk
[/Sideboard]
[/Deck]

Second Place, Matt Gregerson- Mono-Red Hazoret

[Deck]
[Creatures]
4 Bomat Courier
4 Fanatical Firebrand
4 Earthshaker Khenra
3 Kari Zev, Skyship Raider
4 Ahn-Crop Crasher
4 Hazoret, the Fervent
[/Creatures]
[Spells]
4 Shock
3 Abrade
2 Invigorated Rampage
4 Lightning Strike
[/Spells]
[Lands]
18 Mountain
2 Scavenger Grounds
4 Sunscourge Champion
[/Lands]
[Sideboard]
1 Abrade
1 Dire Fleet Daredevil
2 Chandra, Torch of Defiance
3 Chandras Defeat
3 Glorybringer
3 Rekindling Phoenix
2 Soul-Scar Mage
[/Sideboard]
[/Deck]

Third Place, Ryan Sandrin- U/W Gift

[Deck]
[Creatures]
4 Walking Ballista
4 Minister of Inquiries
4 Champion of Wits
4 Angel of Invention
[/Creatures]
[Spells]
4 Chart a Course
2 Search for Azcanta
4 Strategic Planning
4 Cast Out
4 Refurbish
4 God Pharaohs Gift
[/Spells]
[Lands]
2 Field of Ruin
4 Glacial Fortress
7 Island
4 Irrigated Farmland
2 Ipnu Rivulet
5 Plains
[/Lands]
[Sideboard]
2 Angel of Sanctions
1 Authority of the Consuls
2 Disallow
2 Fumigate
2 Ixalans Binding
2 Jaces Defeat
2 Settle the Wreckage
2 Sunscourge Champion
[/Sideboard]
[/Deck]

Fourth Place, Liam Kane- Mono-Red Hazoret

[Deck]
[Creatures]
4 Bomat Courier
4 Fanatical Firebrand
1 Soul-Scar Mage
4 Earthshaker Khenra
3 Kari Zev, Skyship Raider
4 Ahn-Crop Crasher
4 Hazoret, the Fervent
1 Rekindling Phoenix
[/Creatures]
[Spells]
1 Chandra, Torch of Defiance
1 Magma Spray
4 Shock
2 Abrade
4 Lightning Strike
[/Spells]
[Lands]
17 Mountain
2 Scavenger Grounds
4 Sunscorched Desert
[/Lands]
[Sideboard]
1 Abrade
2 Aethersphere Harvester
2 Chandra, Torch of Defiance
2 Chandras Defeat
1 Dire Fleet Daredevil
3 Glorybringer
2 Magma Spray
2 Pia Nalaar
[/Sideboard]
[/Deck]

Fifth Place, Aidan Mason- Esper Control

[Deck]
[Creatures]
2 Walking Ballista
4 Gifted Aetherborn
4 Glint-Sleeve Siphoner
4 Champion of Wits
2 Gonti, Lord of Luxury
2 The Scarab God
1 Torrential Gearhulk
[/Creatures]
[Spells]
4 Fatal Push
1 Chart a Course
3 Doomfall
2 Profane Procession
2 Vraskas Contempt
4 Ixalans Binding
[/Spells]
[Lands]
4 Aether Hub
4 Concealed Courtyard
4 Drowned Catacombs
4 Evolving Wilds
1 Fetid Pools
2 Ifnir Deadlands
1 Irrigated Farmlands
1 Island
1 Plains
4 Swamp
[/Lands]
[Sideboard]
1 Arguels Blood Fast
1 Authority of the Consuls
3 Duress
1 Glimmer of Genius
2 Golden Demise
2 Moment of Craving
3 Negate
1 Ravenous Chupacabra
1 Rivers Rebuke
[/Sideboard]
[/Deck]

Sixth Place, Delan Hamasoor- Mono-Red Hazoret

[Deck]
[Creatures]
4 Bomat Courier
3 Fanatical Firebrand
4 Earthshaker Khenra
3 Kari Zev, Skyship Raider
4 Ahn-Crop Crasher
1 Pia Nalaar
4 Hazoret, the Fervent
2 Rekindling Phoenix
[/Creatures]
[Spells]
2 Chandra, Torch of Defiance
3 Shock
2 Abrade
4 Lightning Strike
[/Spells]
[Lands]
18 Mountain
2 Scavenger Grounds
4 Sunscorched Desert
[/Lands]
[Sideboard]
2 Aethersphere Harvester
2 Abrade
2 Dire Fleet Daredevil
3 Glorybringer
1 Magma Spray
1 Pia Nalaar
2 Rekindling Phoenix
1 Scavenger Grounds
[/Sideboard]
[/Deck]

Seventh Place, Gokulan Balakrishnan- Sultai Midrange

[Deck]
[Creatures]
3 Walking Ballista
4 Glint-Sleeve Siphoner
4 Merfolk Branchwalker
1 Champion of Wits
1 Ravenous Chupacabra
3 Ripjaw Raptor
3 The Scarab God
1 Carnage Tyrant
1 Torrential Gearhulk
[/Creatures]
[Spells]
1 Liliana, Deaths Majesty
2 Blossoming Defence
4 Fatal Push
3 Doomfall
4 Vraskas Contempt
[/Spells]
[Lands]
4 Aether Hub
4 Blooming Marsh
4 Botanical Sanctum
3 Drowned Catacomb
4 Fetid Pools
3 Forest
1 Ifnir Deadlands
1 Island
1 Swamp
[/Lands]
[Sideboard]
1 Aethersphere Harvester
2 Arguels Blood Fast
1 Carnage Tyrant
3 Deathgorge Scavenger
2 Duress
1 Hour of Glory
1 Naturalize
4 Negate
[/Sideboard]
[/Deck]

Eighth Place, Daniel Macdonald- Merfolk

[Deck]
[Creatures]
4 Kumenas Speaker
4 Deeproot Elite
4 Merfolk Branchwalker
4 Merfolk Mistbinder
4 Metallic Mimic
4 River Sneak
4 Vineshaper Mystic
1 Kopala, Warden of Waves
1 Kumena, Tyrant of Orazca
3 Herald of Secret Streams
[/Creatures]
[Spells]
3 Blossoming Defence
2 Spell Pierce
[/Spells]
[Lands]
4 Botanical Sanctum
7 Forest
7 Island
4 Unclaimed Territory
[/Lands]
[Sideboard]
1 Herald of Secret Streams
2 Kopala, Warden of Waves
4 Silvergill Adept
4 Unsummon
[/Sideboard]
[/Deck]