Showdown Recap: Stoneforge finally breaks through in Modern

You knew it was only a matter of time before [Card]Stoneforge Mystic[/Card] made an impact on the Toronto Modern scene in a big way.

For the last few weeks we’ve watched as its crept up in numbers across the board at Modern tournaments only to be thwarted by decks like Tron and Dredge. But, this weekend three unique Stoneforge variants made their way into the elimination rounds at our Modern Showdown.

With that said, the powerful two-drop was not able to break through and take the top spot. That honour belonged to Liam Tate and his Burn deck who capped off his second consecutive Modern Showdown Top 8 with a victory.

Your Modern Showdown champ, Liam Tate.

Tate defeated one of those Stoneforge decks in the finals where he bested Quinn Graham and his Azorius Stoneblade deck. This finish also secures Graham his second consecutive Modern Showdown Top 8 with his Stoneblade deck.

Joining them in the Top 8 were Chris Ha playing his trusty Jund deck, Tse Shuen Wan with what feels like his millionth Showdown Top 8 playing Blue Moon, Paolo Bueno on TitanShift, Michael Boimistruck playing Bant Spirits, David Booker on Grixis Death’s Shadow and Kelvin Wallace playing an awesome deck that’s cropped up since the B&R announcement in Bant Soulherder.

Your Modern Showdown Top 8.

With his win on Sunday, Liam cements his spot in the upcoming Ultimate Showdown, while the rest of our Top 8 have begun their march up the leader board to qualify. If you’re interested in your Ultimate Showdown point total, you can check it out here. If you’d like to inquire about your point total or report a discrepancy, please email Toronto@facetofacegames.com.

This upcoming weekend at Face to Face Games Toronto we’ll be hosting one of our super popular Team Trios Showdowns! So, grab a couple of friends, make sure to pre-register and we’ll see you at the shop!

[Deck Title= First Place, Burn – Liam Tate]
[Creatures]
1 Grim Lavamanceer
4 Monastery Swiftspear
4 Goblin Guide
4 Eidolon of the Great Revel
[/Creatures]
[Spells]
4 Lightning Bolt
4 Lava Spike
4 Searing Blaze
4 Lightning Helix
4 Boros Charm
4 Skewer the Critics
4 Rift Bolt
[/Spells]
[Lands]
2 Sacred Foundry
2 Wooded Foothills
2 Arid Mesa
3 Inspiring Vantage
3 Mountain
4 Bloodstained Mire
4 Sunbaked Canyon
[/Lands]
[Sideboard]
2 Relic of Progenitus
3 Path to Exile
1 Wear // Tear
1 Smash to Smithereens
3 Skullcrack
3 Kor Firewalker
2 Deflecting Palm
[/Sideboard]
[/Deck]

[Deck Title= Second Place, Azorius Stoneblade – Quinn Graham]
[Creatures]
4 Snapcaster Mage
4 Stoneforge Mystic
1 Vendilion Clique
[/Creatures]
[Spells]
2 Teferi, Time Raveler
2 Jace, the Mind Sculptor
1 Teferi, Hero of Dominaria
2 Mana Leak
3 Force of Negation
3 Cryptic Command
4 Path to Exile
3 Opt
1 Hieroglyphic Illumination
2 Spell Snare
1 Winds of Abandon
1 Sword of Feast and Famine
1 Batterskull
1 Supreme Verdict
[/Spells]
[Lands]
6 Island
4 Field of Ruin
4 Flooded Strand
2 Glacial Fortress
3 Celestial Colonnade
2 Hallowed Fountain
1 Polluted Delta
2 Plains
[/Lands]
[Sideboard]
1 Disenchant
2 Stony Silence
2 Rest in Peace
1 Wrath of God
1 Disdainful Stroke
2 Timely Reinforcement
1 Lyra Dawnbringer
2 Gideon, Ally of Zendikar
2 Celestial Purge
1 Dovin’s Veto
[/Sideboard]
[/Deck]

[Deck Title= Third Place, Jund – Chris Ha]
[Creatures]
4 Bloodbraid Elf
2 Scavenging Ooze
4 Tarmogoyf
3 Dark Confidant
[/Creatures]
[Spells]
3 Wrenn and Six
4 Liliana of the Veil
4 Inquisition of Kozilek
2 Thoughtseize
4 Lightning Bolt
1 Fatal Push
2 Kolaghan’s Command
3 Assassin’s Trophy
[/Spells]
[Lands]
1 Mountain
1 Nurturing Peatland
1 Blood Crypt
1 Stomping Ground
2 Raging Ravine
2 Wooded Foothills
1 Barren Moor
4 Blackcleave Cliffs
4 Verdant Catacombs
2 Overgrown Tomb
2 Swamp
1 Forest
2 Bloodstained Mire
[/Lands]
[Sideboard]
2 Plague Engineer
1 Collector Ouphe
2 Collective Brutality
2 Tireless Tracker
2 Fulminator Mage
1 Ancient Grudge
2 Alpine Moon
2 Kitchen Finks
1 Liliana, the Last Hope
[/Sideboard]
[/Deck]

[Deck Title= Fourth Place, Blue Moon – Tse Shuen Wan]
[Creatures]
4 Snapcaster Mage
3 Thing in the Ice
[/Creatures]
[Spells]
1 Jace, the Mind Sculptor
1 Ral, Izzet Viceroy
1 Flame Slash
4 Serum Visions
4 Opt
1 Spell Pierce
2 Spell Snare
3 Archmage’s Charm
1 Force of Negation
3 Cryptic Command
4 Lightning Bolt
1 Abrade
2 Magmatic Sinkhole
1 Logic Knot
2 Blood Moon
[/Spells]
[Lands]
4 Scalding Tarn
3 Prismatic Vista
2 Misty Rainforest
6 Island
1 Mountain
1 Desolate Lighthouse
2 Sulfur Falls
2 Steam Vents
1 Breeding Pool
[/Lands]
[Sideboard]
1 Relic of Progenitus
1 Dispel
1 Ceremonious Rejection
2 Veil of Summer
3 Weather the Storm
1 Forest
2 Pillage
2 Anger of the Gods
1 Ashiok, Dream Render
1 Fry
[/Sideboard]
[/Deck]

[Deck Title= Fifth Place, TitanShift – Paolo Bueno]
[Creatures]
1 Obstinate Baloth
4 Primeval Titan
4 Sakura-tribe Elder
[/Creatures]
[Spells]
4 Explore
1 Khalni Heart Expedition
4 Lightning Bolt
2 Mwonvuli Acid-moss
1 Prismatic Omen
4 Scapeshift
4 Search for Tomorrow
3 Summoner’s Pact
[/Spells]
[Lands]
3 Cinder Glade
1 Field of the Dead
1 Forest
2 Misty Rainforest
3 Mountain
1 Sheltered Thicket
1 Snow-covered Forest
3 Snow-covered Mountain
4 Stomping Ground
4 Valakut, the Molten Pinnacle
4 Wooded Foothills
[/Lands]
[Sideboard]
1 Anger of the Gods
1 Beast Within
1 Collector Ouphe
3 Damping Sphere
2 Force of Vigor
2 Obstinate Baloth
1 Reclamation Sage
1 Tireless Tracker
3 Veil or Summer
[/Sideboard]
[/Deck]

[Deck Title= Sixth Place, Bant Spirits – Michael Boimistruck]
[Creatures]
4 Noble Hierarch
4 Supreme Phantom
4 Drogskol Captain
4 Mausoleum Wanderer
4 Spell Queller
3 Stoneforge Mystic
2 Phantasmal Image
2 Reflector Mage
2 Selfless Spirit
2 Unsettled Mariner
1 Geist of Saint Traft
[/Creatures]
[Spells]
1 Batterskull
1 Sword of Fire and Ice
1 Sword of Feast and Famine
2 Path to Exile
4 Collected Company
[/Spells]
[Lands]
1 Plains
1 Forest
1 Island
3 Misty Rainforest
3 Windswept Heath
2 Flooded Strand
2 Waterlogged Grove
1 Hallowed Fountain
1 Temple Garden
1 Breeding Pool
1 Cavern of souls
1 Moorland Haunt
1 Seachrome Coast
1 Horizon Canopy
[/Lands]
[Sideboard]
1 Damping Sphere
1 Remorseless Cleric
2 Knight of Autumn
2 Eidolon of Rhetoric
1 Ceremonious Rejection
2 Disdainful Stroke
2 Stony Silence
2 Thalia, Guardian of Thraben
2 Kor Firewalker
[/Sideboard]
[/Deck]

[Deck Title= Seventh Place, Grixis Death’s Shadow – David Booker]
[Creatures]
4 Death’s Shadow
4 Gurmag Angler
3 Snapcaster Mage
4 Street Wraith
[/Creatures]
[Spells]
2 Dismember
3 Fatal Push
2 Inquisition of Kozilek
2 Lightning Bolt
3 Mishra’s Bauble
2 Serum Visions
4 Stubborn Denial
2 Temur Battle Rage
4 Thoughtseize
4 Thought Scour
[/Spells]
[Lands]
2 Blood Crypt
4 Bloodstained Mire
1 Island
4 Polluted Delta
2 Scalding Tarn
1 Steam Vents
1 Swamp
2 Watery Grave
[/Lands]
[Sideboard]
1 Abrade
1 Ceremonious Rejection
2 Collective Brutality
2 Disdainful Stroke
1 Duress
2 Kolaghan’s Command
2 Plague Engineer
2 Seasoned Pyromancer
1 Spell snare
1 Terminate
[/Sideboard]
[/Deck]

[Deck Title= Eighth Place, Bant Soulherder – Kelvin Wallace]
[Creatures]
1 Deputy of Detention
1 Watcher for Tomorrow
4 Coiling Oracle
3 Noble Hierarch
4 Ice-fang Coatl
2 Knight of Autumn
3 Eternal Witness
4 Soulherder
3 Stoneforge Mystic
[/Creatures]
[Spells]
3 Force of Negation
3 Path to Exile
4 Ephemerate
1 Batterskull
1 Sword of Feast and Famine
1 Time Warp
[/Spells]
[Lands]
3 Snow-covered Forest
3 Snow-covered Island
2 Plains
3 Prismatic Vista
2 Misty Rainforest
3 Flooded Strand
2 Windswept Heath
1 Breeding Pool
1 Hallowed Fountain
1 Temple Garden
1 Horizon Canopy
[/Lands]
[Sideboard]
1 Knight of Autumn
1 Gaddock Teeg
2 Ceremonious Rejection
1 Force of Negation
2 Stony Silence
2 Rest in Peace
2 Disdainful Strike
1 Ethersworn Canonist
1 Celestial Purge
1 Reflector Mage
1 Sword of Fire and Ice
[/Sideboard]
[/Deck]